RELACJEROZWÓJ OSOBISTY

Niezbędnik ojca ! Czy jesteś ojcem na 6 ?

Wszyscy piszą o mamach, o macierzyństwie, a gdzie w tym wszystkim jest tata? Przecież to poniekąd dzięki niemu masz dziecko, które tak bardzo kochasz.. 
Dla taty narodziny dziecka są o wiele większym przeżyciem, niż dla Ciebie. Mówi się, że my – kobiety mamy wrodzony dar opieki nad dziećmi. Od razu wiemy co robić i rozpoznajemy każdy płacz dziecka – który dla tatusia wydaje się taki sam. Ale nie, nie myślcie sobie, że tatusiowie są źli. A wręcz przeciwnie.. Kochają swoje dzieci bardzo mocno i starają się nimi opiekować tak dobrze, jak tylko potrafią. 

Ale jakie cechy powinien posiadać idealny ojciec?

Wrażliwość
Musisz nauczyć się odczytywać sygnały wysyłane przez Twoje dziecko. Niemowlę nie powie Ci, że boli go brzuszek, albo, że jest głodny. Ty musisz to wiedzieć po jego płaczu, po minach.. Dziecko troszkę starsze, np. przedszkolak również może mieć problemy z wyrażaniem swoich uczuć. Dlatego Ty również i tu musisz uważnie przyglądać się swoim dzieciaczkom. Patrz na jego zachowanie, słowa wypowiadane do Ciebie, oraz do innych osób. Czasami jest tak, że dziecko wyraźnie przekazuje swoje potrzeby, tylko Ty musisz spośród potoku słów wyłapać te najważniejsze. 

Cierpliwość
Najlepszym testem na cierpliwość są dzieci. To dzięki nim dowiadujesz się o sobie tego, czego nigdy nie wiedziałeś. Potrafisz cały dzień wytrzymać na zabawach z dziećmi, mimo, że jesteś zmęczony, nie przeszkadza Ci to, że syn sąsiadów wykopał piłkę, która zbiła szybę od piwnicy, a nawet zakupy z maluchem nie są Ci straszne.. Dziecko nie raz zaskoczy Cię i zrobi Ci test na cierpliwość – o czym Ty nie będziesz miał pojęcia ! Ale w żadnym wypadku nie unoś głosu, nie krzycz, nie karć. Rozmowa – to ona rozwiąże wszystkie problemy ! 

Okazywanie uczuć 

Dziecko nie ma takiej pewności uczuć jak my dorośli. Dziecku musisz często powtarzać, że go kochasz i jest dla Ciebie tak samo ważne jak jego mama. Całuj je często, przytulaj – to tez forma okazywania uczuć. Inną formą jest spędzanie z nim czasu wolego, wspólne zabawy, zainteresowanie..

Dbaj o siebie

Pamiętaj, ze szczęśliwy rodzic, to szczęśliwe dziecko. Rzuć palenie, zacznij uprawiać sport, chodź na badania kontrolne do lekarza. Dziecko widzi jaki jesteś, wyczuwa kiedy coś nie tak jest w rodzinie, kiedy Ty masz jakiś problem. 

Przewiduj
Nie, nie masz być wróżką i nie masz przewidywać tego co będzie za kilka lat, ale przewiduj to co może wydarzyć się teraz, np. w ciągu godziny. Otwarty balkon w pomieszczeniu gdzie bawi się Twoje dziecko, picie gorącej kawy z dzieckiem na kolanach, zostawienie dokumentów tak nisko, że dziecko może je dosięgnąć – musisz przewidzieć, że coś może się stać. Nigdy nie wiesz co Twojemu maluchowi przyjdzie do głowy, dlatego musisz mieć się na baczności. 

Dbaj o słowa, dotrzymuj słowa

Jeżeli coś dziecku obiecujesz – dotrzymuj słowa. Dziecko nie zrozumie, że nagle wypadło Ci coś innego, niż obiecane pójście do kina na jego ulubioną bajkę, albo lody. Jeżeli powiesz, że za tydzień spędzicie całe popołudnie razem – tak ustalaj grafik, aby znalazł się czas dla dziecka w tym dniu co obiecałeś mu to. 
Przy dzieciach nie przeklinaj, nie kłóć się z żoną. Dziecko bierze wszystko do siebie, możecie sprzeczać się, żartując w ten sposób – Twoje dziecko nie odbierze tego jako żart, zaraz wyobrazi sobie, że jego rodzice go nie kochają, chcą się rozstać itp. 
Bycie tatą na 6 bywa trudne, ale.. sam się przekonasz, że podołasz temu zadaniu, nawet nie będziesz wiedział kiedy. 

A czy Ty jesteś tatą na 6?

2 komentarze do “Niezbędnik ojca ! Czy jesteś ojcem na 6 ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *