ROZWÓJ OSOBISTYSAMOROZWÓJ

Zanim osiągniesz sukces, najpierw poznaj siebie i swoją osobowość!

Każdy z nas pragnie szczęścia. Szczęścia, które jest rozumiane na różne sposoby. Już kiedyś pisałam Wam o tym, że szczęście ma wiele imion i to od nas zależy jakie są to imiona. Dla jednych szczęściem będzie rodzina, którą ma się przy sobie, dla innych spacer brzegiem morza, smak truskawek zrywanych prosto z krzaka, czy też wymarzona praca, do której musimy bądź chcemy chodzić każdego dnia. No właśnie praca… Ile razy pomyślałaś o tym, że to co robisz daje Ci szczęście? I tu nie chodzi o Twoje pasje, hobby tylko o robotę, którą wykonujesz każdego dnia. O Twojego szefa, zadania, Twoich współpracowników, miejsce, w którym przebywasz osiem albo i więcej godzin. Czy możesz z ręką na sercu powiedzieć: “Robię to co kocham”, “Robię to co przynosi mi szczęście i satysfakcję” albo “Lubię swoją pracę i z radością do niej chodzę”. Powiem Wam szczerze, że bardzo rzadko słyszę takie słowa i mnie to smuci. Większość naszego życia spędzamy właśnie w pracy z ludźmi, których musimy akceptować niezależnie od ich charakterów. Kiedyś słyszałam zdanie mówiące o tym, że jeżeli robisz to co kochasz, to nie przepracujesz ani jednego dnia. I w stu procentach się z tym zgodzę! Bo najważniejsze jest robić to co się lubi, kocha. Robić to co jest naszą pasją, to co nam sprawia przyjemność. Doskonale rozumiem, że wiele osób nie może pozwolić sobie na pracę taką jakby chcieli.

Zanim osiągniesz sukces, najpierw poznaj siebie i swoją osobowość!


W życiu bywa różnie i czasami wykonujemy zadania, za którymi nie przepadamy. Kredyty, opłaty, życie codzienne – to wszystko kosztuje i wiem, że czasami warto przemęczyć się, ale żyć godnie. Lecz zawsze można zastanowić się nad swoim dalszym życiem. Tu również apel do młodych ludzi, którzy dopiero wchodzą w dorosłość. Oni mają przed sobą przyszłość, oni mogą decydować o tym co robić. Nie mają wielu zobowiązań na głowie, więc mogą pozwolić sobie na wybór tej czy tamtej pracy. Mogą wybierać, przebierać, odrzucać i przyjmować różne oferty. Są na tej lepszej pozycji niż my – czyli osoby, które są już pośrodku swojego życia i zbyt dużego wyboru nie mają. Ale, ale… czy tak jest naprawdę? Czy faktycznie osoby, które są dawno po tej magicznej trzydziestce z dziećmi i mężem są już skreślone jeżeli chodzi o podejmowanie nowych zadań, nowej pracy? Wydawać by się mogło, że tak! Coraz częściej słyszę, że przyszli pracodawcy wymagają od potencjalnych pracowników tego, aby byli studentami, bez dzieci z mnóstwem czasu wolnego. Nie dość, że na takich pracowników dostają dofinansowanie to w dodatku nie muszą martwić się o urlop macierzyński, czy chorobowe na dziecko – a to przecież problem, prawda? Brzmi okropnie, wiem, ale według mnie nie ma co się przejmować. Jest wiele sposobów na to, aby znaleźć taką pracę, którą pokochamy i będziemy chodzili do niej z wielką radością.

Każdy z nas ma jakieś mocne i słabe strony, każdy z nas ma swoje pasje, wie co lubi robić i z czym czuje się dobrze. Warto jest przeanalizować siebie, swoją osobowość. Poznać siebie tak od wewnątrz, by zobaczyć jakimi wartościowymi ludźmi jesteśmy. Jest to pierwszy krok do znalezienia idealnego zatrudnienia. Wiem, że to wszystko wydaje się dziwne i być może niezrozumiałe, dlatego postaram się krok po kroku wytłumaczyć Wam o co dokładnie chodzi z tą analizą.
Ludzie
Ludzie w naszym życiu są ważni. Jedni bardziej inni mniej, lecz zawsze mamy styczność z nimi. Idąc do sklepu, na spacer, do lekarza, czy właśnie do pracy. Nie ważne co czujemy do drugiej osoby, czy jest ona z nami w bliskim kontakcie, czy też nie – musimy nauczyć się dogadywać. Szukając nowej pracy, czy będąc w obecnej ważne jest to jaki mamy stosunek do drugiego człowieka. Czy jesteś osobą otwartą i już na początku znajomości zdradzasz wiele osobistych informacji, czy też jesteś raczej skryta? Czy myślałaś kiedyś o tym ile od siebie dajesz innym? Na którym miejscu w Twoim życiu są znajomi? Bo rodzina na pierwszym to jest wiadome, ale co z przyjaciółmi, sąsiadami, znajomymi? Czy potrafisz rzucić wszystko i pomóc im w potrzebie, kiedy tego potrzebują? Twój stosunek do wielu spraw związanych z innymi jest bardzo ważny. Tak jak ważne jest to, czy lubisz pracować w grupie, czy samodzielnie. Gdy już zapoznasz się z odpowiedziami na te przykładowe pytania być może zrozumiesz dlaczego Twoja praca nie spełnia Twoich oczekiwań. Ale to nie wszystko, to tylko pierwszy z punktów do analizy swojej osobowości. Zapraszam Cię do zapoznania się z kolejnymi.
Doświadczenia


Ciekawa jestem jak spędzasz wolny czas. Ja widzę Ciebie ubraną w ładny dres, siedzącą na wygodnej kanapie z książką w dłoni albo spacerującą po ulubionym parku. Zgadłam? A może jesteś wielbicielką sztuki i chodzenie do teatrów, galerii, opery są dla Ciebie wspaniałą odskocznią od spraw codziennych? A może jesteś z tych osób, które lubią marzyć i właśnie w czasie wolnym kładą się na łóżku i wybiegają swoim umysłem w jak najdalsze miejsca na świecie. Chyba wiem o czym myślisz – jesteś teraz na rajskiej plaży i pijesz drinki z palemkami a obok Ciebie leży idealny mężczyzna… Rozmarzyć się można, prawda? Za to się nie płaci! Oczywiście, ale czy zdajesz sobie sprawę, że między innymi to co napisałam wyżej ma również wpływ na Twoją karierę? Wiem, że to może wydawać się dziwne, ale tak jest. Dzięki temu dowiesz się, czy potrafisz pracować kreatywnie, czy jesteś otwarta na nowości i jakieś zmiany w swoim życiu.

Obowiązki
Zastanawiam się, czy wierzysz w siebie i swoje umiejętności. Wydaje mi się, że jesteś osobą otwartą i bardzo pewną siebie i chciałabym mieć rację. Ale jak jest, możesz powiedzieć mi tylko Ty. Mnie zdążyłaś już troszkę poznać i wiesz, że uwielbiam wszystko planować i nie lubię jak coś lub ktoś burzy moje plany. A jak jest u Ciebie? Prowadzisz kalendarz, do którego systematycznie wpisujesz zadania na kolejny dzień, czy żyjesz chwilą i tym co Ci następny dzień przyniesie? Jak jest u Ciebie z obowiązkami domowymi i tymi związanymi z pracą? Wykonujesz je od razu, czy idziesz z zasadą ‘co masz zrobić dzisiaj zrób pojutrze, będziesz miała dwa dni wolnego’? Zapewne jak każdy z nas masz przestrzegasz zasad, ale czy potrafisz czasami je łamać? To tylko zwykłe pytania, lecz potrafią wiele powiedzieć o Tobie.
Stymulatory


Ciekawi mnie jak bardzo lubisz przebywać wśród ludzi. Czy jesteś od początku przyjaźnie nastawiona na jakąś osobę, którą dopiero co poznałaś, czy na początku trzymasz dystans a w miarę upływu czasu zbliżasz się do niej. Lubisz dominować czy jesteś raczej z tych trzymających jakiś dystans. Jak to jest u Ciebie z pozytywnym nastawieniem? Odpowiadając na te oraz wiele innych podobnych pytań dowiesz się między innymi jaka praca będzie Ci odpowiadała, ta w samotności, czy może w grupie.

Trudności


Nasze życie nie jest ciągle kolorowe. Bywają dni, kiedy pada deszcz a nawet jest burza i to mega głośna i wielka. Jak Ty sobie radzisz w tych gorszych dniach? Idziesz z podniesioną głową, mimo wszelkich przeciwności, czy może załamujesz się, poddajesz i najchętniej to byś przespała całe to zło? Wyobraź sobie, że masz wygłosić przemówienie na dużej auli, w której będzie ponad 30 osób. Czy potrafisz wyjść bez stresu i nerwów? A może trzęsiesz się jak galareta i muszą siłą zaciągnąć Cię na scenę?

Te kategorie, które wymieniłam wyżej, to Wielka Piątka, czyli pięcioczynnikowy model osobowości. Dzięki temu mamy okazję poznać jacy jesteśmy wewnętrznie. Poznając nową osobę najpierw zauważamy jego cechy zewnętrzne – kolor włosów, oczu, gesty, mimika, styl ubierania się. To są rzeczy mniej ważne, to przecież to wszystko można zmienić i to w szybki sposób. Najważniejsze jest to co mamy w środku, wewnątrz siebie. Poznając wady i zalety drugiej osoby możemy stwierdzić, czy dogadamy się z nią czy też nie. Taka mieszanka cech to właśnie nasza osobowość. Obserwując i analizując nasze czy też innych osób zachowanie możemy dostrzec mocne i słabe strony. A co za tym idzie dowiemy się w czym jesteśmy dobrzy. Przykładowo pracujemy w korporacji, lecz ta praca nie przynosi nam żadnej satysfakcji. Po analizie naszej osobowości, dowiadujemy się, że większe efekty przyniesie nam praca indywidualna, gdzie mamy możliwość wykazania się osobiście bez pomocy innych. I właśnie teraz widzimy dlaczego chodzimy do naszej pracy, bo musimy, bez żadnej przyjemności. To był tylko przykład, lecz dzięki niemu możecie zobaczyć o co tak mniej więcej chodzi w odkrywaniu siebie i swojej osobowości.
Powiem Wam, że ja również byłam bardzo zainteresowana swoją osobą. Dlatego wykonałam test perso.in, który zawierał szerg pytań przygotowanych przez psychologów. Wypełnienie go zajęło mi około kwadransa. Były to proste pytania dotyczące życia codziennego, czy też moich relacji z innymi. Następnie dostałam analizę testu w formie raportu osobistego, w którym Wielka Piątka, o której pisałam wyżej była wyszczególniona i dokładnie opisana. Ja miałam to szczęście, że oprócz raportu miałam możliwość porozmawiania z psychologiem (Patrycja pozdrawiam Cię i dziękuję za miłą rozmowę) o szczegółach raportu. Dzięki temu, że poddałam się można powiedzieć temu eksperymentowi (w końcu pierwszy raz brałam udział w takim teście sprawdzającym moją osobowość), zrozumiałam wiele rzeczy, między innymi to dlaczego nigdy nie byłam zadowolona ze swojej pracy. Głównym powodem były ograniczenia i hamowanie rozwoju. Jestem osobą o silnym charakterze, która chce się rozwijać i ciągle iść do przodu. Lubię wdrażać nowe pomysły o ile wiem, że dadzą one jakiś pozytywny efekt. Niestety prace, które wykonywałam, a w sumie ludzie, z którymi pracowałam twardo trzymały się jednych i tych samych zasad, ponieważ bały się porażki. Po czasie przyznawały mi rację i żałowały, że nie akceptowały moich pomysłów. Ale jak to w życiu bywa – czas szybko ucieka i jak mamy jakiś pomysł, należy go od razu realizować. Lepiej żałować tego co się zrobiło, niż straconych okazji. 
Zanim osiągniesz sukces, zanim zrezygnujesz ze swojej pracy, bo ona nie daje Ci satysfakcji zachęcam Cię do wykonania testu. PERSO.IN to badania potwierdzone w 95%, które dają niesamowity wgląd w siebie. Otwórz się przed samą sobą, poznaj siebie a zobaczysz, że staniesz się szczęśliwsza!

Zanim osiągniesz sukces, najpierw poznaj siebie i swoją osobowość!

Zanim osiągniesz sukces, najpierw poznaj siebie i swoją osobowość!

Zanim osiągniesz sukces, najpierw poznaj siebie i swoją osobowość!

Zanim osiągniesz sukces, najpierw poznaj siebie i swoją osobowość!

3 komentarze do “Zanim osiągniesz sukces, najpierw poznaj siebie i swoją osobowość!

  • Brzmi bardzo ciekawie – na pewno warto wykonać test osobowości, aby dowiedzieć się o sobie więcej. Chętnie go sprawdzę 🙂

    Odpowiedz
  • Bardzo ciekawy artykuł. Na pewno warto dowiedzieć się o sobie więcej, ponieważ dzięki temu każdy z nas będzie wiedział czym chciałby się zajmować oraz jaka forma pracy najbardziej do nas pasuje 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *