KSIĄŻKIKSIĄŻKI ROZWOJOWEROZWÓJ OSOBISTY

Paulo Coelho – “Alchemik”

Książki Paulo Coelho poznałam będąc nastolatką. Mama kupowała do swojej biblioteczki, więc ja z wielką przyjemnością je czytałam. Do dzisiaj jest to jeden z moich ulubionych autorów, który tak pięknie pisze o miłości ale też i o życiu. Każda z jego książek to skarbnica cytatów! Na początku czerwca Wydawnictwo Drzewo Bąbel wydało wznowienie czterech książek tego autora. Miałam to szczęście, że mogłam otrzymać przepięknie wykonany egzemplarz. Twarda okładka, malowane brzegi, a w środku piękne grafiki. Z wielką przyjemnością trzymałam książkę w dłoni i mogłam przypomnieć sobie za co tak naprawdę lubię autora.

Santiago to główny bohater książki. Mężczyzna jest pasterzem i mogłoby się wydawać, że jest bardzo szczęśliwy oraz ma poukładane życie, ale… czy tak jest naprawdę? Pewnego dnia pojawia się możliwość znalezienia ogromnego skarbu, który nie dość, że znajduje się bardzo daleko, to… ciężko go zdobyć. Dokładniej mówiąc skarb znajduje się pod Piramidami.

Santiago bardzo chce go zdobyć, więc wyrusza w podróż swojego życia. Na swojej drodze spotyka osoby, którym pomaga, ale i które w jakiś sposób pomagają i jemu. Pojawiają się również przeszkody, o których nie będę pisała, tylko zachęcę was do przeczytania tej książki.

“Alchemik” to nie tylko podróż bohatera, ale przede wszystkim nas samych. Czytając historię pasterza możemy zwrócić uwagę na to jacy my jesteśmy. Dość często boimy się wyjść poza naszą strefę. Boimy się nowego, bo nie wiemy co ono przyniesie. Nie lubimy ryzykować, zdecydowanie wolimy stabilizację. Tak samo było z Santiago. Miał uporządkowane życie i nie chciał nic zmieniać, lecz skarb, który mógł znaleźć i chęć jego zdobycia sprawiła, że wyszedł poza swój obszar… Dał sobie szansę. A czy ty ją samemu sobie dajesz? Czy masz świadomość, że ryzyko dość często przynosi spektakularne sukcesy?

Czytając książkę bardzo często będziesz utożsamiać się z bohaterem, będziesz myśleć, że podobne trudności pokonujesz w swoim życiu. Ale… widząc, że każda porażka przynosi za sobą coś dobrego, nie będziesz się przejmować. Będziesz szła z podniesioną głową po swoje marzenia, cele, pragnienia…

“Alchemik” to cudowna książka, którą powinien przeczytać chyba każdy. Pamiętajcie, jest tam pełno metafor, dlatego nie czytajcie jej w pośpiechu… Dajcie sobie czas, aby zanurzyć się w lekturze i zrozumieć to co chce autor przekazać poprzez niby zwykłą opowieść. Lecz… sami zauważycie, że tak naprawdę ona do zwykłych nie należy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *