ROZWÓJ OSOBISTYSAMOROZWÓJ

Postanowienia noworoczne – 5 kroków, aby je spełnić !

Zacząć ćwiczyć, pójść na kurs prawa jazdy, schudnąć, mieć więcej czasu dla siebie – to tylko kilka postanowień, które każdy spisuje na początku roku. Na początku mamy wiele zapału, aby coś zmienić w swoim życiu, niestety po pewnym czasie nasze postanowienia zostają zapomniane.
Co zrobić, aby wreszcie dotrzymać tych obietnic?

Przed zabawą sylwestrową pojawia się pragnienie zmian, rozpoczęcia wszystkiego od nowa. Chcesz zmienić swoje stare nawyki, sprawić, aby Twoje życie było lepsze. Na początku masz wiele chęci, sił, lecz po czasie Twój zapał zanika. Tracisz siły, myślisz, że jednak te zmiany nie są Ci potrzebne. Zaczynasz zastanawiać się, czy zmiany są możliwe. Uwierz mi! Da się zrealizować wszystkie postanowienia noworoczne!

1. Do celu idź małymi krokami!
Wypisz na kartce swoje wszystkie postanowienia. Pamiętaj, że nie da się zrobić wszystkiego od razu! Ze wszystkich postanowień wybierz to, które jest najmniejsze. Chcesz schudnąć? Wybierz się do dietetyka, aby ustalił Ci odpowiednią dietę. Marzysz, aby regularnie uprawiać sport? Zacznij, np. biegać – ale nie od razu po 10 km – na początek wystarczą 2 km – każdego tygodnia zwiększaj dystans.

2. Uwierz w siebie!
Znasz powiedzenie: “Wiara czyni cuda”? No jasne, że znasz! Uwierz w siebie. To pierwszy krok do osiągnięcia sukcesu. Twoja podświadomość może wiele zdziałać! Jeżeli wierzysz w to, że osiągniesz sukces – Twoja motywacja do działania będzie większa. Przekonanie o Twojej skuteczności można budować. Jeśli uda Ci się dotrzymać jakiegoś postanowienia, udowodnisz sobie, że masz siłę!
3. Planuj!
Zmiany zacznij od wypisania tego co było dobre i złe w starym roku. Podsumuj to co się wydarzyło, następnie wypisz to co chcesz zmienić. Pamiętaj, aby były konkrety, jeśli chcesz zacząć ćwiczyć – wypisz dokładnie jak to chcesz zrobić. Podobnie jest z chęcią utraty wagi. Schudnąć jest ciężko – więc wypisz dokładnie co zamierzasz zrobić, aby osiągnąć swój cel. Ustal dokładną datę zakończenia swojego postanowienia. Pamiętaj, aby podczas planowania uwzględniać swój plan dnia, obowiązki, umiejętności, oraz zalecenia lekarza – jeżeli one są konieczne. 
4. Zmotywuj kogoś!
O wiele łatwiej jest spełnić swoje postanowienia noworoczne z kimś. Poszukaj w swoim otoczeniu kogoś, kto też walczy z własnymi słabościami.  Motywujcie się wzajemnie, wspierajcie. 
5. Nagradzaj siebie!
Chyba lubisz prezenty, prawda? A co sądzisz o tym, aby co jakiś czas za dobrze wykonane zadanie pójść do kina, albo kupić sobie nową sukienkę? Świetny pomysł, prawda?! Pamiętaj, że prezenty bywają motywujące !

3 komentarze do “Postanowienia noworoczne – 5 kroków, aby je spełnić !

  • świetny post, masz zupełną rację 🙂 Trzeba dążyć do celu, mimo wszystko, nie poddawać się, bo jeśli się chcę można wiele osiągnąć

    Odpowiedz
  • ja wyznaczam sobie małe kroki i staram się realizować plan pomału, dzięki temu mogę świętować też małe zwycięstwa po drodze 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *