KSIĄŻKI

#37 Lily Graham – “Dziecko z Auschwitz”

Ostatnio coraz częściej sięgam po książki, które są napisane na podstawie prawdziwych historii. Pewnego dnia dostałam propozycję przeczytania i zrecenzowania książki sporo przed premierą, w ogóle nie zastanawiałam się nad tym, bo już sam tytuł mnie zachęcił. Była to książka napisana z wielu opowiadań ludzi, którzy przeżyli piekło w Auschwitz-Birkenau. Autorka Lily Graham stworzyła niezwykłe opowiadanie o sile miłości i przyjaźni w tych ciężkich czasach. 
Lily Graham - Dziecko z Auschwitz

Eva to młoda kobieta, która pięknie rysuje i robi to w każdej wolnej chwili. Podczas jednej takiej przerwy poświęconej rysowaniu poznaje uroczego młodzieńca, który urzekł ją grą na skrzypcach. Każdego dnia poznają się coraz bardziej, a ich spotkania są tak częste, że Ci młodzi ludzie zakochują się w sobie tak bardzo, że postanawiają wziąć ślub. Ich sielanka nie trwa długo, ponieważ Eva wraz z rodzicami zostaje zabrana do obozu przejściowego w Terezinir. Tam poznaje kobietę o imieniu Sofia, z którą się zaprzyjaźnia. Eva i Sofia dobrowolnie trafiają do obozu w Auschwitz. Mają nadzieję, że właśnie tam odnajdą ukochane osoby – Eva swojego męża Michala, który trafił do jakiegoś obozu pół roku wcześniej, natomiast Sofia swoją kuzynkę, która ukryła gdzieś jej dziecko.


Wielka siła tych kobiet oraz wiara w to, że uwolnią się z tego piekła sprawia, że nie poddają się mimo wielu przeciwności losu. Starają się za wszelką cenę przeżyć, by wyjść cało. Podstępem zdobywają ubrania, leki, jedzenie. Mimo bólu fizycznego i psychicznego starają się wspierać wzajemnie oraz robić rzeczy wbrew sobie, dla dobra innych. Nawet bratanie się z wrogiem może przynieść chwilową radość i osiągnięcie małego celu. Eva dzięki przyjaciółce będzie miała możliwość spotkania się ze swoim mężem. Niestety skutki tego spotkania narażą je na śmierć…
Książka mówi nam o sile przyjaźni, sile miłości a przede wszystkim o sile umysłu. To właśnie wiara w lepsze jutro sprawiła, że nasze bohaterki nie poddały się w tych bardzo trudnych warunkach i czasach.
Jak najbardziej polecam książkę! Premiera jej odbędzie się dnia 11.03.2020r.

Zajrzyj również tu:
1. Anita Scharmach – “Miłość na gigancie”
2. K.A. Figaro – “Próba życia”
3. Dorota Wachnicka – “Grzesznica”

Jeden komentarz do “#37 Lily Graham – “Dziecko z Auschwitz”

  • Uwielbiam czytać książki o sile ludzkiego przetrwania! Ta książka własnie to nam pokazuje. Jest mocna, wzruszająca i godna polecenia! 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *