KSIĄŻKI

Anna Szubert – “Plan nieidealny”

Na wstępie chcę uprzedzić, że książka przeznaczona jest dla młodzieży. Starszym może się nie spodobać, mogą mieć inne oczekiwania co do czytanych książek. Jak było ze mną? Ja lubię książki, które się szybko czyta. Czasami mam ochotę na coś mniej ambitnego, więc z przyjemnością przeczytałam historię opisaną przez autorkę.

Emily, to główna bohaterka książki. Wraz z przyjaciółką idzie na imprezę, na której widzi jak były chłopak obściskuje się z jakąś dziewczyną. Jest tym załamana. Niby miała świadomość, że nie są razem, lecz taki widok wciąż boli. Chcąc uciec jak najdalej od tego widoku, przypadkowo wpada na chłopaka, który wylewa na nią piwo, które niósł w dłoni.

W ten sposób w głowie Emily rodzi się pewien plan… Chcąc wzbudzić zazdrość w byłym chłopaku, dziewczyna zdobywa numer “chłopaka od piwa” o imieniu Chase. W rozmowie z nim przedstawia swój plan, na który o dziwo! on się zgadza.

Co prawda Chase jest typem imprezowicza i podrywacza, lecz idealnie wpasowuje się w przyjętą rolę i stara się robić wszystko, by ich udawany związek wyglądał jak prawdziwy. Ci młodzi ludzie poznają swoje rodziny, być może i w jakiś sposób zaprzyjaźniają się. A może to tylko udawana przyjaźń? Wszystko idzie zgodnie z tym jak sobie Emily wymyśliła. Ale… przecież wszystko co dobre szybko się kończy, prawda? Nagle trzeba wyznać prawdę. Co się wtedy wydarzy, gdy okaże się, że związek tych dwoje był udawany?

Książkę czyta się bardzo szybko. Wystarczy jeden poranek, albo wieczór. Jest napisana lekkim językiem, miałam wrażenie, że nawet i młodzieżowym. Bardzo denerwowała mnie główna bohaterka, w szczególności wtedy, gdy wsiadła do samochodu obcego człowieka. Gdyby nie ucieczka i szybki telefon do Chase zostałaby zgwałcona… Jej tok myślenia jest nieco dziwny… Gdybym nie miała świadomości, że to nastolatka, to pomyślałabym, że jest dzieckiem, które dopiero wkracza w młodzieńcze lata. Emily jest z tych osób, które patrzą w jeden punkt, nie zauważając tego co się dzieje gdzieś obok.

Chase mimo swojego swobodnego zachowania to chłopak, którego da się lubić, a nawet w pewnych momentach mu współczuć. Jego niezbyt ciekawa sytuacja rodzinna, kłótnie z ojcem, opieka nad siostrą… to wszystko sprawia, że poznając jego życie, zaczynasz inaczej patrzeć na człowieka a nawet i go próbować rozumieć.

To nie jest ambitna książka, przy której będziecie się zatrzymywali podczas czytania. Tu nie będzie głębokich przemyśleń. Jeżeli chcecie coś luźnego na kilka godzin, to śmiało bierzcie się za “Plan nieidealny”. Jeżeli szukacie książki, gdzie zatracicie się w niej, a nawet i znajdziecie problemy, z jakimi sami się stykacie (w szczególności młodzież), to szukajcie dalej… 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *