ROZWÓJ OSOBISTYSAMOROZWÓJ

Jak czerpać radość z życia?

Nie każdy umie cieszyć się tym co go otacza, nie każdy umie doceniać to co znajduje się tuż obok nas. A co za tym idzie, nie każdy umie cieszyć się z życia takiego jakie ma. Ludzie doszukują się
w innych radości, a nawet zazdrości, bo “on ma lepiej niż ja”. 
Ale spójrz na to wszystko z innej perspektywy. Wyobraź sobie jak mogą postrzegać Cię inni ludzie. A może to według nich Ty jesteś szczęściarzem i posiadasz wszystko co najlepsze?1. Zacznij dostrzegać i doceniać to co masz. 
Nie zazdrość innym ! Zastanów się nad dobrami, które w chwili obecnej posiadasz. Masz szczęśliwą, kochającą się rodzinę, zdrowie, dobrą pracę.. To już wielki sukces! Może pracujesz gdzieś na kierowniczym stanowisku, a może.. spełniło Ci się właśnie marzenie jakieś. Widzisz – możesz być szczęśliwy, tylko zacznij dostrzegać i doceń to co masz. 

2. Wszystko to co mnie spotyka, jest dobre.
Mówi się “on to jest w czepku urodzony, jemu wszystko sprzyja”. Ale.. dlaczego nie możesz sam sprawić, aby i Tobie wszystko to co dotkniesz “zamieniało się w złoto”? Masz marzenia, prawda? No jasne ! Przecież każdy je ma i nie ma czego się wstydzić. Ale.. Czy nie lepiej jest zamienić te marzenia w cele? Marzenia – czyli coś czego pragniemy, to nasze fantazje, wyobrażenia. Marzenia to coś, co chcemy mieć, ale nie musimy tego wcale dostać. Marzymy np. o podróży do Tunezji – wyobrażamy sobie nas leżących w stroju kąpielowym na leżaczku, sączących cudownego drinka. Marzymy tak od kilku lat i.. to są wyłącznie nasze marzenia. Nic nie robimy w tym kierunku, aby je zrealizować. Nauczmy się więc marzenia zamieniać w cele ! Chcesz pojechać do Tunezji? Proszę bardzo ! Zaczynam odkładać pieniądze, podejmę się dodatkowej pracy, dzięki której zarobię troszkę, a może.. wysprzątam mieszkanie i te rzeczy, które mi przeszkadzają – po prostu sprzedam. Przyjemne z pożytecznym ! 
Najważniejszą rzeczą jest zaakceptować to co się dzieje w naszym życiu. Gdy coś nam się nie udaje, zaraz załamujemy się. Ja osobiście podchodzę do wszystkiego z takim założeniem “nic nie dzieje się bez przyczyny”. Według mnie, wszystko to co się wydarzyło w moim życiu – złego i dobrego było po coś. Nie wydarzyło się to bezpodstawnie. Nawet te negatywne wydarzenia spowodowały jakąś zmianę u mnie. Pokazały, że mimo wszystko jestem dzielna, twarda.. Pokazały, że byle błahostka nie może mnie pokonać. 
Ty również spójrz na swoje życie i to wszystko co się wydarzyło. Zerwałaś z chłopakiem, bo.. np. Cie zdradził? Nie załamuj się ! Fakt – na początku boli to i te wszystkie wspomnienia.. Ale.. dzięki temu może spotkasz kogoś o wiele lepszego? A może ta zdrada była po to, aby zobaczyć jak silne jest wasze uczucie? Skoro nie potrafiliście poradzić sobie z takim problemem, to inne mogą tez was przerosnąć. Straciłaś pracę – może to i dobrze, pomyśl – jak wiele razy narzekałaś, że musisz wstawać rano i znowu patrzeć na szefa, który ciągle krytykuje Cię. A może.. utrata pracy była po to, aby założyć swoją własną firmę?  Staraj się w każdym niepowodzeniu dopatrzeć czegoś co by mogło zamienić się na plus !

3. Nie tak miało być.
Najgorsze jest analizowanie swojej przeszłości. Pomyślcie, ile razy zastanawialiście się nad tym, jak potoczyło by się Wasze życie, gdybyście poszli inną drogą? Wiele razy, prawda? Czy wtedy czujecie się lepiej? Macie lepszy humor? Oczywiście, że nie ! Takie myślenie podcina skrzydła ! Roztrząsacie to co było, snujecie domysły, a co byłoby gdyby… Zaczynacie zatracać się w swoich domysłach, sądzicie, że może Wasze życie byłoby o wiele lepsze, niż dotychczas..To działa na Twoją niekorzyść !

4. Korzystaj z życia

Przestań się w końcu zamartwiać. Zacznij korzystać z życia ile tylko możesz. “Duś je jak cytrynę!” Nie przejmuj się, nie załamuj, że coś nie wyszło. Zawsze myśl pozytywnie i rób to na co masz ochotę. 

Nie staraj się zmienić świata, zmień siebie i swoje podejście do życia. Korzystaj z tego co los Ci ofiaruje. W każdym niepowodzeniu znajdź coś pozytywnego i.. Korzystaj z życia ile się da !

4 komentarze do “Jak czerpać radość z życia?

 • 2 podpunkt trafia w sedno. Trzeba dostrzegać w życiu rzeczy, które na pozór złe – skrywają w sobie wiele pozytywów!

  Odpowiedz
 • Może to już taka ludzka natura, że tylko potrafimy narzekać? Czasami mam wrażenie, ze jak ludzie sobie pomarudzą i poobgaduja to im lepiej. Bądź co bądź jak zaczniemy dostrzegać małe rzeczy i je doceniać to i przyjdą te duże. 🙂 Bardzo fajnie napisany artykuł – krótko, zwiezle i na temat 😉

  Odpowiedz
 • Najważniejsze to wiedzieć czego się chce, wtedy wszystko inne sprawia radość i nie frustruję 🙂

  Odpowiedz
 • Fajnie poczytać Wasze komentarze dziewczyny. Caly wpis daje nieźle do myślenia, a punkt nr dwa szczególnoe trafia w sedno. Pozdrowienia 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *