KSIĄŻKI

Miłość, zrozumienie, przyjaźń – czyli książki idealne dla nastolatek

Czy są tu z nami mamy nastolatek? Mam nadzieję, że tak! Wiesz… Twoja córka nie jest już małą dziewczynką, małymi kroczkami wkracza w dorosłość. Zakochuje się po raz pierwszy, doświadcza smaku pierwszego pocałunku, dotyku… Zmaga się z problemami związanymi z akceptacją samej siebie – przecież jej ciało zmienia się każdego dnia, walczy o przyjaźń i miłość. I najważniejszy z problemów to Ty – tak, właśnie rodzice są największym problemem nastolatków. Nie oszukujmy się, mając naście lat myślimy inaczej niż teraz. Uwagi rodziców są złe, porady są złe, troska jest zła… W ogóle wszystko co związane z rodzicami jest na nie. Tak bywa, cóż! Musisz przetrwać te dni bo sama doskonale wiesz (z autopsji), że okres buntu młodzieńczego mija.
Aby w jakiś sposób zaplusować u córki wymyślasz ciągle nowe rzeczy, robisz ulubione dania, kupujesz nowe ubrania… Ale… Mam dla Ciebie coś o wiele lepszego! W tym wpisie zapoznasz się z książkami idealnymi dla nastolatek (według mnie). Twoja córka razem z bohaterkami będzie przeżywała pierwsze miłości, nieporozumienia, czułe słowa, relacje z rodzicami a nawet znajdzie tam coś o spełnianiu marzeń i nie poddawaniu się mimo przeciwności losu. Uwierz mi, czasami jednak książka wystarczy, by spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy. Mam nadzieję, że Twoja nastolatka lubi czytać?

1. ANKA SANGUSZ – NIEPOKORNI: DZIEWCZYNA Z OGRODU

Kamila jest prawie pełnoletnia, mieszka z mamą w pięknym domu z dużym ogrodem. Jest nieco zagubiona i samotna. Za wszelką cenę chce przypodobać się matce i robi to co ona każe. Wymagania jej rodzicielki są duże – zaczynając od idealnego wyglądu i figury. Jej mama chce, by Kamila była tak samo piękna i szczupła jak kiedyś ona sama. Nawet instaluje u córki w telefonie aplikacje dotyczącą biegania, by później sprawdzić, czy córka faktycznie uprawia wyznaczony przez nią sport. Zmusza też Kamilę do wzięcia udziału w konkursie miss. Nasza bohaterka jest osobą, która nie potrafi się sprzeciwić, więc wszystko to co powie mama wykonuje z przymusem i wbrew swoim przekonaniom. Łzy bezsilności wylewa w swoim pięknym ogrodzie. Tam też odnajduje spokój, którego tak bardzo potrzebuje. Pewnego dnia widzi jak do sąsiadów przyjeżdża młody chłopak. Po czasie okazuje się, że owy młodzieniec chodzi z nią do klasy i ma na imię Kacper. Młodzi ludzie zapoznają się ze sobą, zaczynają spędzać ze sobą coraz więcej czasu. Wszystko dzieje się tak szybko, że z przyjaźni przechodzą do zupełnie innego stanu zwanego miłością. Niestety nie wszystko idzie tak dobrze jak się zapowiadało. Kacper ukrywa przed Kamilą wiele tajemnic, których nie może jej zdradzić. Dziewczyna z dnia na dzień czuje się coraz bardziej odrzucana przez chłopaka. Czuje, że nigdy nie będzie na tyle ważna w jego życiu, by on mógł wyznać jej wszystkie swoje tajemnice. 
Czy Kamila będzie Miss Bałtyku? Co dalej ze związkiem z Kacprem? Tego wszystkiego dowiecie się czytając książkę. 
Książka uczy młodych ludzi jak radzić sobie z własnymi problemami. Dużo mówi o akceptacji drugiego człowieka mimo jego odmienności jaką może być na przykład jego wygląd. Część książki poświęcona jest również relacji z mamą bohaterki, która za wszelką cenę chce spełnić swoje marzenia posługując się córką. Poczytamy też o tym czym jest prawdziwa miłość oraz przyjaźń.
Książka “Niepokorni: dziewczyna z ogrodu” jest tomem 1. Kolejne tomy to “Niepokorni: chłopak znikąd” oraz “Niepokorni: tych dwoje”.
ANKA SANGUSZ - NIEPOKORNI: DZIEWCZYNA Z OGRODU

2. OLIWIA NATECKA – RANCZO FANTAZJA ( tom 1 Droga w nieznane)


Gabrysia mieszka we Wrocławiu z mamą i jej partnerem, swojego prawdziwego ojca nie miała okazji poznać. Chodzi o liceum i przyjaźni się z Karioką – dziewczyną, której boją się wszyscy i która nie należy do tych najgrzeczniejszych dziewczyn. To co łączy te dziewczyny nie można nazwać prawdziwą przyjaźnią, to jest raczej układ dwóch osób, które mają jakąś wspólną tajemnicę. Spotkania znajomych z liceum nie należą do szczególnie wyjątkowych dla Gabrysi, ponieważ zawsze to ona sponsoruje wszystkim jedzenie i napoje. Czuje się wykorzystana, lecz nie potrafi o tym głośno mówić. Jedyną radością podczas tych spotkań jest możliwość popatrzenia na chłopaka swojej niby przyjaciółki. I w tym momencie zaczynają się kłopoty. Karioka zauważyła, że pomiędzy Gabrysią a jej ukochanym coś się dzieje i bardzo boi się, że straci swoją miłość. Postanawia zrobić wszystko, dosłownie, aby Gabrysia nie zabrała jej chłopaka. I od tego czasu Gabi nie będzie miała łatwego życia. Karioka obmyśliła plan, który sprawia, że koleżanką zaczyna interesować się policja. Dodatkowo ten plan jest tak perfekcyjnie stworzony, że są dowody na winę Gabi.
U naszej bohaterki pojawiają się kolejne problemy. Dowiaduje się, że jej mama jest bardzo ciężko chora i będzie musiała wylecieć za granicę, by podjąć kosztowne leczenie. Gabrysia ze względu na to, że nie jest pełnoletnia będzie musiała pojechać w góry na ranczo swojego ojca. Mimo niechęci i wielu obaw nie miała żadnego wyjścia. W umówionym czasie zjawiła się na Ranczu Fantazja. Tam poznaje wspaniałych i życzliwych jej ludzi. Mimo wszystko jej relacje z ojcem nadal nie są takie jak być powinny – w końcu tego człowieka widzi po raz pierwszy.
Jak ułożą się relacje z ojcem? Co dalej z planem Karioki?

Budowanie przyjaźni, radzenie sobie z trudnymi problemami jak choroba mamy czy też próba wrobienia w przestępstwo, układanie relacji z ojcem, którego nigdy nie widziała – to tylko niektóre problemy poruszone w książce. W “Ranczo Fantazja” poczytamy o tym, że czasami warto zmienić środowisko, wyjechać gdzieś na chwilę, by zacząć inaczej patrzeć na niektóre sprawy. Polecam ją również rodzicom, ponieważ posiada bardzo dużo przesłań i emocji.

Książka, którą Wam przedstawiłam jest tomem 1. Kolejne dwa to “Nowe przyjaźnie” oraz “Królowa śniegu”. Oczywiście wszystkie pochodzą z serii Ranczo Fantazja.

3. MAJKA MILEJKO – KLUB FANEK W.M (OLIWKA)


Główną bohaterką jest Oliwia, lecz jej dwie koleżanki Ala i Milena nie pozostają w tyle. Te trzy dziewczyny to przyjaciółki, które poznały się na forum ich ulubionego serialu “Wielka miłość”. Pisanie o losach bohaterów serialu po pewnym czasie w nieoczekiwanych okolicznościach przeniosło się do życia prywatnego tak bardzo, że dziewczyny każdą wolną chwilę spędzały razem. Oliwia robiła to ukradkiem, tak aby jej rodzice o niczym się nie dowiedzieli. Byli oni bowiem bardzo surowi i nadopiekuńczy. Jedyną rzeczą, na którą jej pozwalali, a w sumie kazali jej była nauka. Zaraz po szkole nie mogła mieć swoich zajęć, czy też chwili odpoczynku. Czy chciała czy też nie musiała uczyć się tak dobrze, aby była najlepsza w klasie a nawet i szkole. Przez takie zachowanie rodziców Oliwia nie ma znajomych a kontakty z rówieśnikami są w opłakanym stanie. Nie potrafi się z nimi porozumieć, nie zna języka młodzieżowego, nikt za nią nie przepada. Wszystko zmienia się za sprawą forum. Po zapoznaniu się z dziewczynami zaczyna rozumieć słowo ‘przyjaźń’. Wie, że na Ale i Milenę może liczyć w każdej sytuacji. Czasami potajemnie zaprasza je do swojego mieszkania, tak by rodzice o niczym  nie wiedzieli. Pewnego dnia przyjaciółki zaczynają zastanawiać się nad tym czym jest prawdziwa miłość i jak to jest mieć chłopaka. W związku z tym postanawiają założyć konto na portalu randkowym. Do Oliwii zaczyna pisać pewien chłopak o imieniu Patryk. Ich rozmowy są bardzo nieśmiałe, takie niewinne, pierwsze… Nagle niespodziewanie poznaje głównego bohatera ulubionego serialu. Od tego czasu życie naszej bohaterki będzie całkiem inne. Chciałabym zdradzić coś więcej lecz niestety nie mogę. Chcecie wiedzieć czy Oliwia zakocha się? Czy rodzice popuszczą troszkę córce i będzie mogła ‘legalnie’ spotykać się z przyjaciółkami? Musicie przeczytać książkę!

“Klub fanek W.M” to książka dla nastolatek jak i rodziców. Z niej każdy wyniesie coś dobrego. Rodzice przekonają się, że nie tylko nauka jest ważna, lecz także kontakty z rówieśnikami oraz własne zainteresowania. Natomiast każda nastolatka zobaczy czym jest prawdziwa przyjaźń, relacja z innymi, zauroczenie a także jak to jest mieć pasje i móc na kimś polegać.

Standardowo są trzy tomy książki. Pierwszy znacie, kolejne dwa to “Klub fanek W.M – Alicja” oraz “Klub fanek W.M – Milka”

4. ABBI GLINES – VINCENT BOYS


Najpierw przyjaźń, z której rodzi się miłość a jednocześnie dochodzi do zdrady. Dwie rodziny – jedna poukładana, wzorowa. Druga niestety przeciwieństwo. Mimo wielu różnic miłość wygrywa, ale czy faktycznie można budować uczucie i związek oparty na zdradzie? Książkę “Vincent Boys” czyta się bardzo szybko a takie książki lubię najbardziej.
Aston, Sawyer oraz Beau to trójka przyjaciół od zawsze. Przyjaźń pomiędzy Aston a Sawyerem zamienia się w miłość, która niestety rozdziela przyjaciół. Para wydaje się być szczęśliwa ze sobą, lecz to tylko pozory, ponieważ Aston nie może być w pełni sobą przy swoim ukochanym. Udaje grzeczną, rozważną dziewczynę, a tak naprawdę jest osobą szaloną z wieloma pomysłami. Gdy jej ukochany wyjeżdża na kilka dni, postanawia odnowić przyjaźń z Beau, który jest kuzynem jej chłopaka. Beau uchodzi za niegrzecznego, złego człowieka, lecz to wcale nie przeszkadza Aston. Przebywając z nim dziewczyna jest w pełni sobą, cieszy się życiem i korzysta z niego ile się da. W końcu nie musi nikogo i niczego udawać. Wspólne spędzanie czasu, rozumienie się niemal bez słów sprawia, że Aston i Beau zakochują się w sobie. Lecz co na to Sawyer? Co będzie silniejsze? Miłość do niegrzecznego chłopca czy może opinia innych ludzi? Przeczytajcie sami, bo warto!

5.  ELEANOR HODGEMAN PORTER – POLLYANNA


“Pollyannę” chyba zna każdy, prawda? Jest to moja ulubiona książka. Często do niej wracam, ponieważ ma w sobie tyle wartości, że nie tylko nastolatek, ale także i dorosły może z niej wynieść. Sposób postrzegania świata jest młodą dziewczynkę jest cudowny i warto zastanowić się nad tym, czy nie lepiej zaakceptować to co się ma niż marnować czas na smutki i wyrzuty sumienia. I powiem Wam, że czym człowiek jest starszy tym inaczej postrzega tą książkę i to co w niej jest zawarte. Tej pozycji nie da się opowiedzieć, trzeba ją przeczytać! Znajdziecie tam wiele cytatów, zobaczycie, że świat jest piękny, tylko trzeba nauczyć się dostrzegać to piękno. Ta dziewczynka wnosi tyle radości do życia każdej napotkanej przez nią osoby, że chciałoby się mieć ją tu obok siebie. Mogłabym pisać i pisać o zaletach przeczytania “Pollyanny”, lecz lepiej będzie, gdy pokażę Wam kilka cytatów. One powinny Was przekonać do sięgnięcia po tą pozycję!

“- Ah, jak ja bym tak chciała! (…) Śpiąc, tyle się traci czasu!
– Traci się czas śpiąc? (…)
– A tak! Wtedy, kiedy można by “żyć”! Rozumie pani? Jaka szkoda, że my nie możemy “żyć” w nocy!”

“- Nie rozumiem, z czego można się cieszyć, gdy otrzymuje się zamiast upragnionej lalki kule! (…)
– Można! (…) Otóż mogłam się cieszyć, że te kule nie są mi potrzebne – odparła wesoło Pollyanna. Widzisz jakie to proste, jeżeli się zrozumie!”

“Słowami świadczyć miłość to nie miłość”

“I w dodatku złamał pan tylko jedną nogę. Niech się pan więc cieszy, że nie obie – coraz bardziej przekonywująco mówiła Pollyanna.”

Mam nadzieję, że sięgniecie po zaproponowane przeze mnie propozycje książek idealnych dla nastolatek. Ale jak zapewne sami zauważyliście po opisach, że dorosły człowiek może dużo się z nich nauczyć i zrozumieć świat swoich dzieci. 

2 komentarze do “Miłość, zrozumienie, przyjaźń – czyli książki idealne dla nastolatek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *